Logické důsledky

18.01.2011 19:33

 

Logický důsledek je nejlepší přiměřený trest. Ale neplatí to pro všechny situace. Jak si poradit i v ostatních?

Pokud zaberou logické důsledky na malého tyrana, pak je to to nejlepší, co se vám mohlo stát. Je to velmi účinná metoda místo klasických odměn a trestů. Odměna a trest zkrátka přijde sama, když jim trošku pomůžete. Kupříkladu vylité kakao nebude uklízet maminka, ale samo dítě – zvlášť když ho vylilo schválně. Když si sní všechen sýr před večeří, bude jíst špagety suché (ačkoli je v lednici sýra ještě spousta – jde o to, že ten už je pro ostatní členy rodiny).

Když nechce, aby mu maminka pomohla se obléknout (zejména proto, že se oblékat prostě nebude na truc) – musí se obléknout sám (maminka už má jinou práci). Hraje-li divadlo u večeře a loudá se – večer tatínek nestihne přečíst pohádku na dobrou noc (čas pro ni vypršel už během večeře, maminka i tatínek mají už na tuto dobu jiný program). Hledejte v denních situacích další možnosti, jak dát dítěti přirozeně pocítit, že se nechová správně.

 

 

Jsou situace, kdy logický důsledek nefunguje, nebo je příliš krutý. Např. těžko necháme dítě zmrznout v mrazech proto, že si nechtělo vzít čepici a kombinézu. Tady totiž můžeme i šlápnout vedle. Zmrzlé dítě si totiž neřekne: „Aha, měl jsem maminku poslechnout a vzít si kombinézu.“

Je to situace, která dítě ohrožuje a proto v hlavičce spíše zazní: „Proč mě nechala rozhodnout se špatně? Proč mě nechává mrznout! Je zlá!“ Nemluvě o tom, že nejspíš nastydne a logický důsledek si budeme vychutnávat my ještě týden opečováváním o ubohého nemocného.

V takovém případě můžeme použít i dalších účinných metod kopírující logiku věci. Ať už použijete cokoli, musí platit rychlost, přiměřenost a férovost.

 

 

Technika čtyř dotazů

Základem je, že dítě dobře ví, co se může stát, když nebude poslouchat. Pokud tedy dítě poruší pravidla, položte mu postupně tyto otázky:

Jak zní naše pravidlo (dohoda)? Pokud neodpoví, odpovězte za něj.

Co se za chvíli stane? Pokud neodpoví, odpovězte sami.

Chceš, aby se to stalo? ANO nebo mlčení: následuje dohodnutý trest. NE: přikročte k poslední otázce

Tak co bys teď měl(a) udělat? Pokud dítě neodpoví, následuje trest (proto musí předem vědět, za co je potrestáno a co má dělat). Pokud na řešení přijde samo nebo udělá, co se po něm žádá, pochvalte ho.

—————

Zpět


Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode